top of page

Yazılım öğrenmeye nasıl başlarım ?


Öncelikli hedefiniz yazılım sektöründe hangi alanda ilerlemek istediğinize karar vermeniz. Bildiğiniz üzere sektörde bir çok alan var. Hatta bu alanlar bile kendi içlerinde başka dallara ayrılabiliyor. Ör(WEB-Backend/Frontend)

Üniversite okumanın bir avantajı aslında bir çok alan ile alakalı dersler alıp alan hakkında iyi kötü fikir sahibi olmanız. Ancak üniversite okumadan da çok iyi bir yazılımcı olabilirsiniz


gif

Alan seçimi sonrası yapılacak bir sonra ki adım yol haritası belirlemek.

Bu yol haritasını belirlerken uzun vadeli ve kısa vadeli hedefler belirlemelisiniz 1 ay gibi kısa bir sürede mükemmel bir yazılımcı olamazsınız ancak yazılımın temeli olan algoritmayı iyi derecede öğrenebilirsiniz. Hedeflerinizi buna göre belirlemeniz gerekiyor. Bu çalışma programında önceliğiniz hızlı ve fazla çalışmak değil yavaş ama verimli çalışmak olmalı. Yol haritası için https://roadmap.sh/ sayfasında belirlemiş olduğunuz alanla ilgili yol haritasını baz alabilirsiniz.Öğrenirken kendinizi geliştirmek için mümkün oldukça sektördeki insanlarla iletişim halinde olun. Danışmanlar,mentorler,eğitmenler,bootcamp,topluluklar vs.


Tek başınıza proje yapabilmeniz kadar ekip çalışması yapmanızda bir o kadar önemli. Bu sebeple sektörde sizinle beraber aynı alanda ilerleyecek olan kişilerle ortak projelerde yer alabilirsiniz.

Mümkün oldukça daldan dala atlamamaya özen gösterin. Sıkılırsanız,motivasyonunuz düşerse bir gün iki gün ara verin ama başka alana atlamayın.Kendinizi motive etmek için küçük projeler yaparak başlayın. Bir anda büyük projeler yaparak kendinizi çıkmazın içerisinde bulmayın.

Şimdilik bu kadar başka yazılarda görüşmek üzere.

167 görüntüleme1 yorum