top of page

Yeni bir yolculuk ... IOS GELİŞTİRME

Uzun bir aradan sonra yeni bir yazı yazmaya karar verdim. Bu süreç içerisinde kendimle alakalı sorunlarla uğraşmakla meşguldüm. Ama sonunda çözdüğümü düşünüyorum . Kendimle alakalı sorunların temelinde aslında ne istediğini bilmeyen , sürekli çabuk sıkılan ve bir yerden sonra pes eden bir seda yatıyordu. Herkesin bence yazılımda en çok zorlandığı konu alan seçimi. Ben de bunu fazlasıyla yaşadım. Hatta suanda web-backend alanında aktif olarak çalışmama rağmen bir hafta önce alan değiştirmeye karar verdim.

Şimdi diyeceksiniz mezun olmuşsun çalışıyorsun neden alan değiştirdin ?

Sebep ??

Parası mı ? Hayır

Çalışma şekli mi ? Hayır

Peki ya neden ?

İnanır mısınız , hiçbir sebep yok. Sadece bu sıralar web alanında kendimi mutlu hissetmediğimi ve mobilde gerçekleştirmeyi istediğim bir çok proje olduğunu farkettim. Mobil aslında üniversite zamanıda aklımda olan bir bölümdü fakat öğrenmemek için hep bir bahanem vardı. Bilgisayarım iyi değil, çok fazla ders alıyorum , iOS mu android mi vs..

Fakat geçen iki hafta önce 10 yıllık demirbaş bilgisayarımın başına gelen bir kaza sonucu artık daha fazla hayatta yorulmak istememesiyle emekliye ayrılmaya karar verdi. Bu emektarın yazılımdaki son yolcuğu benim için yazılımdaki yeni bir yolculuk olacaktı. İşte o an büyük bir karar vererek iOS öğrenmeliyim dedim. Tabi önceliğim araştırmak olmalıydı. Sade bir MacBook ile iOS öğrenilemezdi di mi ?

Sektördeki durumu , hangi projelerin yapılabileceği, freelance işleri vs. Tam anlamıyla kararımı verdikten sonra artık yol haritamı çıkartabilirdim.

İnternetteki araştırmalarım sonucunda Atıl hocanın kursunu aldım(Sadece tek kaynaktan değil bir kaç kaynaktan ilerleyeceğim, zamanla onlarıda paylaşırım). Hatta dün baya ilerlerdim. Şimdilik güzel gidiyor. Web alanından sonra mobilde ne kadar zorlanırım bilmem ama benim şuanda motivasyonum gerçekleştirmek istediğim projeler.Bu sebepten zorluklarla baş etmem beni bu yoldan vazgeçiremez. Ha bu arada çabuk sıkıldığım için kendime sınır koydum. Mesai bitiminden sonra günde sadece bir saat çalışacağım. Çünkü hızlı ilerlemek benim için kötü sonuçlar ortaya çıkartıyor. Yavaş ama sağlam adımlarla bu yolda ilerlemeye karar verdim. Belki sizlerde bazı şeyler için geç kaldığınızı düşünüp başlamıyorsanız bu yazıdan sonra başlarsınız. Çünkü hiçbir zaman geç veya erken değildir. Önemli olan hayallerinin ve hedeflerinin peşinden gitmektir.

74 görüntüleme0 yorum
bottom of page